آب مناسب انکوباتور

تصویر آب مناسب انکوباتور

آب مناسب انکوباتور

انکوباتورها دستگاه های آزمایشگاهی هستند که در آزمایشگاه ها به منظور رشد و نگهداری از کشت‌های میکروبی و کشت‌های سلولی به کار گرفته می‌شود.در قسمتی از انکوباتور از سیستم کنترل رطوبت استفاده شده که شامل سنسورهایی هستند که جهت نمونه‌برداری از رطوبت داخل محفظه استفاده می‌کنند.آبی که در این محفظه استفاده میشود می بایست شرایط خاصی را دارا بوده تا هم در جهت تست و آزمایش و هم در جهت عمر دستگاه بسیار حائز اهمیت می باشد.
آب مناسب انکوباتور می بایست از خلوص بسیار بالایی برخوردار باشد تا سیستم گرمایشی دستگاه انکوباتور آب را به بخار تبدیل کرده و از دریچه مخصوصی وارد محفظه انکوباتور می کند.هر پقدر که این آب دارای خلوص بهتر و بالاتری باشد اولا بر روی آزمایش کشت سلولی تاثیرات عمیقتری گذاشته و ثانیا محفظه انتقال به سیستم انکوباتور را کمتر دچار آسیب و خرابی می کند.در این مقاله قصد داریم بطور کامل مناسبترین آب جهت دستگاه انکوباتور را به شما عزیزان معرفی کنیم.

مشخصات آب مناسب انکوباتور

در قدم اول بهتر دیدیم که مشخصات و ویژگی های آب مناسب انکوباتور را به شما معرفی نمائیدم تا آگاهی و شناخت بیشتری نسبت به این آب پیدا کنید.این آب  توسط دستگاه های مجهز و در محیطی کاملا بهداشتی تولید می گردد و در فروشگاه درسآب سعی شده که بهترین محصول با بالاترین کیفیت به دست مشتری برسد.از ویژگی ها و مشخصات بارز آب مناسب کشت سلولی و مولکولی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای گرید فوق خالص و ultra pure
 • دارای ph بین 5.5 الی 6.5
 • دارای بار میکروبی 0.25 ml/ufc
 • دارای مقاومت الکتریکی 17.5 مگا اهم
 • سطح هدایت الکتریکی 0.05 میکرو زیمنس
 • toc این آب کمتر از 10 ppb می باشد
 • میزان سدیم موجود در آب : 0.5 ml/dl
 • فاقد املاح و رسوب
 • کاملا آنتی باکتریال و میکروب زدایی شده

اثرات مخرب آب لوله کشی یا تصفیه بر روی انکوباتور

آب شیر یا همان لوله کشی حاوی انواع مواد معدنی محلول و نمک است. بسته به موقعیت جغرافیایی و منبع آب شما مقدار مواد معدنی و محلول در آب می تواند بسیار زیاد باشد. هرچه آب، مواد معدنی بیشتری داشته باشد ، “سخت تر” می شود. وقتی آب با سختی  در بخار تحت فشار جوشانده می شود ، باعث ایجاد رسوبات نمکی و معدنی در درون مولد بخار ، لوله ها و دریچه ها می شود. این رسوبات با گذشت زمان مانند لایه هایی جمع می شوند و در نهایت با جمع شدن این لایه های رسوب باعث مسدود شدن و گرفتگی لوله انتقال دهنده بین محفظه رطوبت و انکولاتور شده و در نهایت باعث خرابی و پایین آمدن کیفیت آزمایش کشت سلولی در مراکز ivf می گردد.

تشخیص آب مناسب و با کیفیت برای انکوباتور

همانطور که متوجه شدید،آب در فرآیند دستگاه انکوباتور نقش بسزایی داشت.اگر در مخزن دستگاه از آب معمولی استفاده شود،بدلیل وجود املاح و رسوبی که در آبهای لوله کشی و تصفیه شده وجود دارد،به  به قسمت رطوبت ساز که دارای سنسورهای بسیاری نیز می باشد آسیب وارد می شود و کارایی دستگاه را پایین می آورد و گاها باعث خرابی و تحمیل هزینه های تعمیر میشود.سوالی که پیش می آید در مورد روش تشخیص آب مناسب می باشد.اولین گام برای تشخیص آب بسیار مناسب و مخصوص دستگاه انکوباترو، طعم آب تقطیر شده می باشد.آب مقطر دارای مزه و طعم تلخی است  و در گام بعدی شما با داشتن دستگاه tds سنج می توانید میزان کیفیت آب را تشخیص دهید.

تشخیص آب DI برای انکوباتور توسط دستگاه tds سنج

در ابتدا مقداری از آب مورد نظر را داخل لیوان یا ظرفی که تمیز می باشد ریخته دستگاه سختی سنج آب را روشن می کنیم سپس قسمت پراب دستگاه را وارد ظرف مورد نظر کرده و دستگاه tds سنج را بر روی سطح رسانایی الکتریکی قرار می دهید(میکروزیمنس بر سانتی متر مربع) در صورتی که آب خالصی باشد می بایست این عدد بین 0 تا 3 میکروزیمنس را نمایش دهد.در صورتی که این عدد بیشتر از مقدار گفته شده باشد به نسبت کیفیت آب پایین می آید.آب دیونیزه 20 لیتری تولید شده در درسآب 0 میکروزیمنس بر سانتی متر مربع میباشد.مقاومت الکتریکی آب  مناسب انکوباتور که در درسآب تولید می شود و همانطور در ویژگی و مشخصات این آب اشاره شد، 17.5 مگا اهم می باشد.

خرید آب دیونیزه برای انکوباتور

تصویر آب دیونیزه برای انکوباتور
همانطور که از  آب دیونیزه در دستگاه HPLC  استفاده می شود، برای دستگاه های کشت سلولی در مراکز IVF نیز استفاده می شود.این آب فوق خالص و اولترا پیور در بسته بندی 4 لیتری و 20 لیتری قابل ارائه می باشد.آب دیونیزه،آبی بسیار مناسب و دارای خلوص فراوانی می باشد اما در صورت اینکه تمایل داشته باشید آب مناسب دیگری جهت دستگاه انکوباتور استفاده نمائید، پیشنهاد می کنیم حتی الامکان از  آب مقطر درسآب استفاده نمائید هر چند که پیشنهاد ما که براساس مطالعات اساسی صورت گرفته، آب دیونیزه درسآب می باشد.
آب دیونیزه درسآب فاقد املاح و رسوب بوده و هیچ گونه سختی را دارا نمی باشد بعلاوه اینکه در رده آبهای فوق خالص قرار می گیرد.همچنین در تولید آب دیونیزه درسآب تمامی عناصر اضافی آب بمانند کلسیم،منیزیم و دیگر عناصر حذف شده و دارای سطح رسانایی الکتریکی 0.05 میکرو زیمنس و مقاومت الکتریکی بالایی می باشد.همجنین بدلیل اینکه کار دستگاه انکوباتور در رابطه با کشت سلولی و میکروبی می باشد این آب کمک شایانی به محیط آزمایش شما می کند چرا که آب دیونیزه درسآب دارای کمترین میزات بار میکروبی می باشد.

خرید آب مقطر برای انکوباتور

تصویر آب مقطر برای انکوباتور

در قسمت بالا بطور کامل با آب مناسب انکوباتور آشنا شدید اما در قسمتی از متن اشاره کردیم که اگر تمایل ندارید از این آب با کیفیت و خلوص بالا استفاده نمائید، پیشنهاد می کنیم حتی الامکان از آب مقطر درسآب استفاده نمائید.این آب خالص دارای PH خنثی می باشد و میزان سیلیکات 0.1 MG/DL در آب می باشد.اگر تمایل داشته باشید اطلاعات دقیق تر و کاملتری در مورد آب مقطر تولید شده در درسآب بدست اورید و درنهایت خرید اب مقطر را انجام دهید،پیشنهاد میکنیم محصولات آب مقطر درسآب را که در بسته بندی 4 لیتری و 20 لیتری می باشد را مطالعه نمائید.

آب استریل چیست؟

بسیاری از متخصصان آزمایشگاهی با اصطلاخ آب استریل آسنا هستند و تصور می کنند که آب مناسب انکوباتور همان آب استریل شده می باشد.باید گفت که آب استریل آبی است که گندزدایی شده باشد، در واقع آب معمولی را وقتی گندزدایی یا ضدعفونی کنیم، باکتری های موجود در آب از بین رفته و کیفیت آب بمراتب بسیار بالا می آید و در مصارفی که نیاز به آب استریل دارند بکار برده می شود.آب مقطر 4 لیتری درسآب ازفیلتر UV عبور داده شده و به این ترتیب باکتری های موجود در آب خالص تا حد زیادی از بین می رود اما این عدد به صفر نمی رسد.

نکات مهم به هنگام نظافت انکوباتور آزمایشگاهی

ما سعی کردیم که بهترین و با کیفیت ترین آب را در جهت کشت سلولی و میکروبی با دستگاه انکوباتور را به شما معرفی کنیم اما در انتهای مقاله گفتیم کمی در مورد نکات مهم در رابطه با نظافت انکوباتور را برای شما تشریح کنیم:

 • به هنگام نظافت انکوباتور، حتما ابتدا آن را خاموش کرده و از برق درآورید و بعد از تمیز کردن انکوباتور، تا هنگام خشک شدن کامل دستگاه، صبر نمایید و سپس دستگاه را روشن نمایید.
 • pH مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده باید بین ۵ الی ۸ باشد. از بکارگیری مواد شوینده قلیایی با pH>8 خودداری کنید.
 • به منظور جلوگیری از ایجاد خوردگی در حین استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده، بایستی به توصیه‌های تولیدکننده توجه شود.
 • در صورت دیدن آلودگی در فلاسک‌های کشت، سریعا تمامی کشت‌ها را از انکوباتور خارج نمایید و داخل انکوباتور آزمایشگاهی را ضدعفونی کنید.
 • در صورت بروز آلودگی داخلی توسط مواد بیولوژیکی و یا شیمیایی خطرناک، متناسب با مواد قرارگرفته درون دستگاه و نوع آلودگی دو راه پیشنهاد می‌شود:
 1. ضدعفونی‌کننده مناسب را درون محفظه‌ی داخلی دستگاه اسپری کنید. توجه داشته باشید که دستگاه قبل از راه‌اندازی باید کاملا خشک شده باشد و با توجه به اینکه در حین ضدعفونی‌کردن امکان ایجاد گازهای قابل اشتعال وجود دارد، هوای درون آن نیز باید قبل از شروع به کار تهویه شده باشد.
 2. در صورت آلودگی شدید، اجزای محفظه‌ی داخلی باید توسط یک متخصص خارج شود، تمیز گردد و سپس توسط مواد ضدعفونی‌کننده و یا اتوکلاو، استریل گردد.

ما در این مقاله سعی کردیم بطور کامل مناسب ترین و بهترین آب را در کشت سلولی و تحقیقات سلولی را به شما معرفی کنیم اما اگر هنوز با خواندن این مقاله با سوالات  و ابهامات بسیاری روبرو هستید در بخش دیدگاه ها و نظرات برای ما بنویسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.همچنین اگر این مقاله برای شما مفید واقع شده و تصور می کنید که برای ذوستانتان نیز امکان دارد مفید واقع شود، خواهشمندیم این مقاله را در شبکه های اجتماعی خود با دوستانتان به اشتراک بزارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *